• Temmuz

    21

    2019
  • 1417
  • 0
Güvenlik Kamerasında Lens Seçimi

Güvenlik Kamerasında Lens Seçimi

Güvenlik kameraları farklı açı seçeneklerinde sabit veya değişken odaklı (varifocal) lenslere sahiptir. Fiyat faktörü bakımından güvenlik kamerasında lens seçimi sıklığı daha çok sabit lensli kameralara yoğunlaşmaktadır. Sabit lensli kameralar genellikle 2.8mm ve 3.6mm gibi geniş açı seçeneklerinde üretilir.

Güvenlik kamera sistemi oluşturulurken lens seçimi yapmak sistem verimliliği açısından büyük önem arz etmektedir. Aksi halde sistem kurulumu yapıldıktan sonra, kameraların isteğe cevap vermemesi söz konusu olabilir.

sabit lensli güvenlik kamerası
sabit lensli güvenlik kamerası

Güvenlik Kamerasında Lens Seçimi Nasıl Yapılır

Güvenlik kamera sistemlerinde lens seçimi yapılırken öncelikle her bir kameranın kurulacağı ortam enine boyuna ölçülüp değerlendirilmelidir. Kameranın kurulacağı yer küçük bir oda ise ve odanın büyük bölümü tek kamera ile görüntülenmek isteniyorsa sabit lensli bir kamera tercih etmek daha doğrudur. Sabit lensli güvenlik kamerası ile geniş açıda görüntüler elde edilebilir. Görmek istediğimiz alan geniş ve kısa bir mesafe ise tek kamera ile iyi görüntü alınabilir.

Kameranın kurulacağı yerden uzak bir mesafe görüntülenmek isteniyorsa veya kurulum yapıldıktan sonra değerlendirme yapılacaksa varifokal (değişken odaklı) lens kullanmak doğru seçim olacaktır.

Değişken odaklı lens kullanımında dikkat edilmesi gereken başka bir hususta, belirli bir bölgeye yakınlaştırma yapılıp daha detaylı görüntü elde edilebilir fakat bunun sonucunda yakın mesafeleri göremeyiz. Bunun yanı sıra değişken odaklı lenslerde araç plakası veya şüpheli birinin yüzü daha net görülebilir.

Değişken odaklı kameralar iki farklı tipte üretilir. Bunlardan biri manuel ayarlanan diğeri ise motorize yani uzaktan ayarlanabilen kameralardır.

Varifocal (değişken odaklı) Kamera Lens Ayarı

varifocal lensli güvenlik kamerası
varifokal güvenlik kamerası

Varifocal (değişken odaklı) kameralarda iki adet ayar vidası bulunmaktadır. Bunlardan birisi yakınlaştırma diğeri fokus yani odaklanmadır. Kamera kurulduğu yerde bu iki vida yardımı ile isteğe göre bir kez ayarlanır ve olduğu gibi bırakılır. Daha sonra zoom ve fokus ayarı değiştirilmek istenirse kameraya erişim her seferinde kolay olmayacaktır. Bunun sebebi ise kameralar genellikle yüksek bir yerde olacağından uzun bir merdivenle ayar yapmamız gerekecektir. Varifokal kameralarda elle ayarlama yapmak oldukça hassas ve zordur. Hafif dokunuşlar dahi odak ayarının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle sürekli ayar yapılacaksa bu tipte güvenlik kamerası seçmek doğru değildir.

Motorize Varifocal Lensli Güvenlik Kamerası Lens Ayarı

Motorize varifocal lensli kameralarda ise bu işlemi yapmak oldukça basittir. Masa başında otururken ani bir olay olsa bile saniyeler içinde bu alana yakınlaşma ve odaklanma ayarı yapabiliriz. Bunun için kayıt cihazı menüsünden veya PTZ özellikli bir joystick yardımı ile yakınlaşma ve odaklanma ayarı kolaylıkla yapılabilir. Bu kameralar maliyet açısından daha pahalı olduğundan, kritik öneme sahip ve güvenlik riski bulunan yerlerde kullanılması daha doğru olacaktır.

Hangi Durumlarda Varifocal veya Sabit Lens Kamera Seçilmelidir.

Bir odaya kamera kuracaksanız ve kısıtlı bütçeniz varsa, duvarların 90 derece açıda olduğunu unutmayın. Yani geniş açılı sabit lensli bir kamera işinizi fazlasıyla görecektir. 2.8mm sabit lens kamera ile 98 derece görüntü elde edebilirsiniz.

Kamera kurulacak yer ile izlenecek yer arasında mesafe kısa ise değişken odaklı kamera burada işe yaramayacaktır. Bunun yerine sabit lens kamera tercih etmek daha doğrudur.

Örneğin bir binanın çevre duvarına kurulum yapılacaksa ve iki kamera arasındaki mesafe 30 metreden fazla ise varifocal lensli güvenlik kamerası tercih edilebilir. Kamera izleme merkezinden anlık takip ediliyorsa motorize varifocal lens kullanılması daha iyi sonuç verir. Bu sayede personel uzaktan cihaza erişebilir, zoom ve fokus ayarı yapabilir.

Güvenlik kamerasında kullanılan lensler ve görüş açıları buradaki çizelgede verilmiştir.

Tüm bu kriterler göz önüne alındığında, kurulum yapılacak ortamda kamera tercihi doğru yapılmalıdır. Çok ucuza mal ettiğinizi düşündüğünüz güvenlik kamera sistemi daha sonra işinize yaramayabilir. Yada çok para harcayıp kurduğunuz güvenlik kamera sistemi ihtiyacınızdan fazla ve gereksiz olabilir. Önemli olan ihtiyaç doğrultusunda uygun maliyetli ve doğru güvenlik kamera sistemi kurmaktır.

Güvenlik kamera sistemleri

LEAVE A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

Son Yazılar
En Çok Okunan
© Copyright 2016 Kur Teknoloji - Bu sitede yayınlanan makale ve içerikler izinsiz kopyalanamaz veya alıntı yapılamaz.