• Eylül

    9

    2019
  • 1790
  • 0
Güvenlik Kamera Sistemi

Güvenlik Kamera Sistemi

Kur Teknoloji - Güvenlik Kamera Sistemi

Güvenlik Kamera Sistemi Nasıl Seçilir?

Günümüzde, HD kalitesinde video ya da daha iyi ürün sunan bir güvenlik kamera sistemi satın aldığınızda seçim yapmak için çeşitli farklı güvenlik kamerası teknolojileri bulunmaktadır.

Bir güvenlik kamerası sisteminde seçebileceğiniz iki sinyal teknolojisi bulunmaktadır.

1. HDCVI – AHD Güvenlik kamera sistemi

HDCVI kamera teknolojisi, 800 metre mesafeye kadar olan mesafelerde, koaksiyel kablo üzerinden gönderilen 720P den –  4K’ya kadar video çözünürlüğünü destekler. Ayrıca eski CCTV sistemlerinin mevcut olduğu yerlerde veya uzun kabloların gerektiği yerlerde, mevcut koaksiyel kabloların olduğu kurulumlar için mükemmel bir seçimdir. HDCVI AHD kameralar aynı zamanda daha az masraflı oldukları için küçük ölçekli gözetim sistemlerinde kurulum ve bakımı daha kolaydır.

2. IP Güvenlik kamera sistemi

Network kameraları veya PoE kameraları olarak da bilinen IP tabanlı kameralar, 1Mp’den – 4K Ultra HD’ ye kadar yüksek çözünürlüklerde mevcuttur . IP kameralar, videoyu bir PoE NVR’ye veya bir bilgisayar ağı üzerinden doğrudan gönderilebilir. IP kameralar veri sinyalini iletmek için ağ (Category 5 veya 6) kablolarını kullanır. IP kameralar, özellik ve çeşitlilik bakımından daha fazla özelleştirilmeye imkan sağladığı için yeni ve büyük çapta kurulumlar için önerilir. Sistem maliyeti ilk etapta yüksek gibi görünse de devamlılık bakımından ilerleyen zamanlarda daha çok avantaj sağlamaktadır.

Güvenlik Kamera Sistemi Nasıl Kurulur?

Güvenlik Kamera Sistemi kurulurken, öncelikle kameraların yerlerinin belirlenmesi ve montajı, daha sonra kabloların çekilip sonlandırılması gerekmektedir. İkinci aşama ise satın aldığınız kamera sisteminin türüne bağlı olarak kameralar ve kayıt cihazı arasındaki bağlantıları tamamlayıp devreye almaktır.

DVR Kamera Sistemi Nasıl kurulur?

DVR güvenlik kamera sistemlerinde, video göndermek için koaksiyel kablo kullanılmakta olup bu kabloların görüntü konnektörü için her iki ucuna BNC jak, enerji aktarımı için ise 12VDC güç jakı kullanılır. Kablo seçimi yapılırken mesafenin dikkate alınması gerekir. 50 – 60 mt gibi mesafelere kadar 2+1 veya 4+1 RG59U koaksiyel kablo kullanılabilir. Bu kablo tipinde hem görüntüyü hemde 12VDC gücü aynı kablo üzerinden iletebilirsiniz. Uzun mesafelerde RG6U6 kablo ile 800 metreye kadar görüntü aktarımı sağlayabilirsiniz. Ayrıca uzun mesafelerde 12VDC gerilim düşeceğinden görüntü kablosuna ilaveten birde enerji kablosu (3×2.5 gibi) çekilmesi gerekmektedir. Güç kaynağı kameraya yakın bir yere konulup buradan enerji verilmelidir. AHD kameralarda seyrekte olsa bir diğer yöntem ise video balun kullanmaktır. Bu sistemde mevcutta ağ kablosu (Cat6 gibi)  kullanılmış ve AHD kamera kullanılmak isteniyorsa video balun kullanılarak görüntü aktarımı yapılabilir.

NVR Kamera Sistemi Nasıl Kurulur

NVR güvenlik kamera sistemleri , NVR’nin arkasındaki yerleşik PoE bağlantı noktalarına doğrudan veya bir switch yardımı ile bağlanan tak ve çalıştır IP kameralarını kullanır. Bu sistemler genel olarak PoE IP kamera sistemleri olarak da adlandırılır, çünkü kameralar Power over Ethernet teknolojisini tek bir ağ kablosu üzerinden güç / video / veri göndermek için kullanır. NVR kamera sisteminde ez az CAT5e kablosu kullanılmalı ve CAT6 kablonun tel kalınlığı fazla ve trafik yoğunluğu daha fazla olduğundan uzun mesafelerde kullanılması daha uygun olacaktır. 110 metre ve üzeri mesafelerde ise genellikle fiber optik kablo kullanılmaktadır. Bu sistemde kamera takılacak yerlere yakın bir noktaya fiber optik kablo çekilir ve sonlandırılır. Fiber optik kablo ile NVR ve switch arası bağlantı yapılır. belirli noktalara switch konularak aradaki bağlantı fiberoptik kablo ile yapılır. Fiber optik kablo ile istenilen mesafeye kamera konulabilir.

IP kamera sistemleri genelde tak ve çalıştır olarak üretilir. Yani gerekli bağlantılar yapıldıktan sonra kamerayı kayıt cihazına takıp tarama yapmamız yeterlidir. Kablo bağlantıları doğruysa kamera direkt olarak çalışmaya başlayacaktır. Burada en sık karşılaşılan hata ağ kablosunun konnektörle sonlandırıldığı kısımda yaşanır. Bu nedenle kameralar sisteme alınmadan önce test cihazıyla kabloların test edilmesi gerekmektedir.

Her iki sistemde görüntüler canlı olarak pc, iPhone, iPad veya Android ile bir program yardımı ile uzaktan izlenebilmektedir. Bu kamera sistemleri için bir standart haline gelmiştir. Dünyanın neresinde olursanız olun bu yöntemle cihaza doğrudan bağlanabilir ve mülkünüzü izleyebilirsiniz. Bunun için cihazın mutlaka bir İnternet bağlantısına sahip olması gerekmektedir.

Güvenlik kamera sistemlerinde kurulum yaklaşımı, sistemlerin kullanıcı dostu ve sorunsuz olmasını sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

Kur Teknoloji, kapsamlı saha araştırmasını tesis ve ticari faaliyetler için belirli riskleri değerlendirerek gerçekleştirir. Kanıtlanmış teknikler ve çağdaş teknolojinin bir araya gelmesiyle, müşterilerin bireysel gereksinimlerini karşılamak ve eşsiz bir çözüm tasarlamak için hizmet vermekteyiz. Bizimle buradan iletişim kurabilirsiniz.

LEAVE A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

Son Yazılar
En Çok Okunan
© Copyright 2016 Kur Teknoloji - Bu sitede yayınlanan makale ve içerikler izinsiz kopyalanamaz veya alıntı yapılamaz.