• Kasım

    4

    2019
  • 816
  • 0
Güvenlik Kamerasında ROI (region of interest)

Güvenlik Kamerasında ROI (region of interest)

Güvenlik Kamerasında ROI (region of interest)

Bu yazımızda Güvenlik Kamerasında ROI (region of interest) adı verilen ve Türkçe karşılığı ilgi alanı olan özellikten bahsedeceğiz.

ROI nedir?

Güvenlik Kamera Sistemleri, her geçen gün gelişmekte ve birçok yeni özellikle kullanıcılara farklı çözümler üretmektedir. Bunlardan bir tanesi de yazımızda bahsedeceğimiz ROI (region of interest) Türkçe açılımı Belli Alanlara Daha Fazla İlgi Gösterilmesi özelliğidir.

Roi nedir cctv güvenlik kamerası

Normal Sıkıştırılmış Güvenlik Kamerası Görüntüsü

Güvenlik Kamerası Roi

ROI ile akıllı sıkıştırma yapılmış görüntü

ROI faydaları nelerdir?

Adından da anlaşılacağı üzere ROI belli alanlara daha fazla ilgi gösterilmesi anlamına gelmekte olup bu özellik sayesinde edineceğimiz faydalar şunlardır;

  • Görüntüde ilgilendiğimiz alanları seçip bant genişliğinden tasarruf edebiliriz.
  • İlgi alanımız dışında kalan alanlar için çözünürlük düşeceğinden depolama alanından tasarruf edebiliriz.
  • İlgi alanımızın kayıt çözünürlüğünü yükselterek bu alan için daha net görüntü kaydı yapabiliriz.

Bu özelliği örnekleyecek olursak;

Çevre güvenlik kamera sistemi kurduğumuzu ve kameraları otoparka konumlandırdığımızı düşünelim. Görüntünün yarısı otoparkı gösterirken diğer yarısının ilgi alanımız dışında bir bölgeyi kaydettiğini varsayalım. Bu durumda gereksiz görüntü kaydı yaptığımız için fazladan depolama alanı kullanmış olacağız ve kayıt yaptığımız görüntüdeki bir çok alan işimize yaramayacak (gökyüzü veya ağaçlar gibi). Sistemde bu şekilde birden fazla kamera varsa birkaç günlük kayıt alanımızı boşuna işgal ettiğimiz anlamına gelir. Bu da sistemi tam verimle kullanamadığımızı gösterir.

Bu özelliği kullanmak için güvenlik kamerası üzerinde ilgili özelliği açıp görüntüde ilgilendiğimiz alanları işaretlemek yeterli olacaktır. Aynı görüntü içerisinde birden fazla alan Roi ile işaretlenebilir.

Başlangıçta gereksiz gibi görülse de büyük çaplı kurulumlarda bant genişliği ve depolama alanının sınırlı olması durumunda bu özelliğin aslında çok gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik kamera sistemi doğru kurgulandığı zaman sistem maliyeti, verimlilik açısından maksimum düzeye çıkarılıp, fiyat açısından minimum düzeye indirilebilir.

Kur Teknoloji Güvenlik Kamera Sistemleri konusunda kurumsal ve özel müşterilerine inovatif çözümler sunarak, kurulacak sistemlerin tam verimlilik esasına uygun çalışmasını sağlamayı esas edinir. Projelendirme ve keşif hizmetleri için bizimle buradan iletişim kurunuz.

LEAVE A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

Son Yazılar
En Çok Okunan
© Copyright 2016 Kur Teknoloji - Bu sitede yayınlanan makale ve içerikler izinsiz kopyalanamaz veya alıntı yapılamaz.