• Ağustos

    9

    2019
  • 1288
  • 0
Güvenlik kamerası

Güvenlik kamerası

güvenlik kamerası haikon
DS-2CD2020F-I

Güvenlik Kamerası Nedir?

Güvenlik kamerası evinizi, işyerinizi veya güvenlik ihtiyacı olan tüm alanları canlı olarak izleyip dvr/nvr ile kayıt altına almanızı sağlayan elektronik cihazlardır.

dome kamera
DS-2CD2525FHWD-I

Güvenlik Kamerası Hakkında Bilinmesi gerekenler.

Güvenlik kamerası satın alacağımız zaman arama motoruna bu iki kelimeyi yazar ve çıkan sonuçlarda genellikle en ucuz olanı tercih ederiz. Bunun sebebi piyasada çok sayıda farklı ürün bulunması ve bir sürü teknik bilginin kullanıcılar tarafından kafa karıştırıcı olmasıdır.

Bu ürünleri alırken bazı önemli hususları dikkate almak gerekir. Bunlar özetle şunlardır; marka yaygınlığı, garanti koşulları ve teknik özellikleri.

İlk kurulduğunda çok ucuza aldığımızı düşündüğümüz güvenlik kamerası, canlı izlediğimiz, aydınlık düzeyi iyi olan ortamlarda çok iyi performans gösterebilir. Fakat özellikle gece görüşü ve kayıttan izlerken aslında çokta iyi performans alamadığımızı fark ederiz. Fiyat önemli bir kriter olsa da değerlendirmeyi sadece bu kriter üzerinden yapmamak gerekir.

Genel olarak bu tür sistemler 2MP görüntü ve gece görüş özelliği vaat ederler. Piyasadaki neredeyse tüm kameralar 2MP görüntü vaat etseler de kayıttan izlerken bu değer genellikle 1MP kadar düşmektedir ve gece görüş mesafeleri 10Mt civarında gerçekleşmektedir.

İlk kurulumda bunları fark etmemiz oldukça zordur fakat ilk olay anında kayıttan izlemeye çalıştığımızda bu durumun önemi ortaya çıkacaktır.

Tüketicinin bunların hepsini bir arada değerlendirmesi zor olacağından öncelikle bu işle profesyonel olarak ilgilenen firmalardan yardım almaları önerilir.

varifokal kamera
DS-2CD2625FWD-IZS

Tüketici Sınıfı ve Ticari Sınıf Güvenlik Kameraları

Güvenlik kamerası sektöründe üretici firmalar, rekabetin çok yoğun olması ve çok fazla marka bulunması sebebi ile piyasadaki konumlarını kaybetmemek ve satış oranlarını artırmak için iki farklı üretim yaparlar. Bunlar tüketici sınıfı ve ticari sınıf cihazlardır.

Tüketici sınıfı cihazlar yukarıda bahsedildiği gibi uygun fiyatlı fakat birçok özelliği kaldırılmış ürünlerdir. Fakat tamamen işe yaramaz değildirler. Kullanım alanına göre değerlendirme yapıldığında birçok durumda ihtiyacı karşılama durumları da söz konusudur.

Ticari sınıf kameralarda ise durum biraz daha farklıdır. Bu ürün gurubunda 2MP den 12 MP kadar çözünürlük, 2.8mm den 12mm ye kadar lens, HDR, BLC, WDR gibi bir sürü ilave özellik devreye girer ve bu özellikler arttıkça fiyatta buna oranla artacaktır.

Büyük mağazalarda veya resmi kurumlarda kullanılan kameralara baktığımızda dış görüntüsü aynı gibi görünse de ev ve iş yerimizdeki kameralardan çok farklı olduğunu göreceksiniz. İşte bu cihazlar ticari sınıf güvenlik kameralarıdır. Bu yazımızda iki sınıf arasındaki farkları ve daha çok ticari güvenlik kameralarını sizlere anlatmaya çalışacağız.

dış ortam kamera
DS-2CD2T25FWD-I5

Tüketici Sınıfı Güvenlik Kamerası

Bu sınıfta üretilen kameralar, tekrar edecek olursak fiyat rekabetinden dolayı birçok özelliği azaltılmış sabit lensli gece görüşü ortalama 15-20 Mt civarında olan cihazlardır. Yalnız şu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. OEM olarak üretilmiş cihazlarla belirli markalara ait cihazlar arasında ciddi kalite farkları bulunmaktadır. Örneğin bilindik bir markanın tüketici sınıfı kamerası ile ilgili tüm teknik detaylara firmanın resmi İnternet sitesinden ulaşılabilir ve bu bilgiler ispatlanmış doğru bilgilerdir. Fakat OEM cihazlarda durum böyle değildir ve genellikle alınıp kurulduktan sonra hangi özellikleri taşıdığı anlaşılabilir. Markaya ödenen fiyat farkı birazda bundan kaynaklanmaktadır. Yani kısacası ne aldığınızı bilirsiniz.

Tüketici sınıfı güvenlik kameraları birçok durumda yeterli olabilir. Buna örnek verecek olursak; 15 M2 ve yeteri kadar ışık alan bir odaya kurulacaksa & gece görüşünün 20Mt geçmediği durumlarda & net olarak görmek istediğimiz uzaklığın 15-20Mt geçmediği durumlarda bu cihazları tercih edebiliriz.

Kayıt cihazı tercihi yapılırken dikkat etmemiz gereken en önemli özellik ise canlı izlemeden ziyade kayıttan izlerken kaç MP görüntü aldığımızdır. Kayıt cihazının en ayırt edici özelliklerinden biride budur.

güvenlik kamera sistemleri

Ticari Sınıf Güvenlik Kameraları

Ticari sınıf kameralar, hataların en aza indirildiği yüksek performanslı uygulamalar için tasarlanmış ve üretilmiştir.
Ticari kameralar çok az ışık alan ortamlarda bile mükemmel görüntü üretebilecek bileşenlere sahiptirler.

güvenlik kamerası aydınlatma
Ir led

Farklı Aydınlatma Koşulları

Ticari sınıf güvenlik kameraları zor aydınlatma koşullarında dahi üstünlüklerini kanıtlamaktadır. Faklı aydınlatma sorunlarını özel bir ışık kullanma özelliğiyle çözer. Bu kameralar, “Geniş Dinamik Aralık” anlamına gelen WDR adında bir yazılım ve donanım kullanırlar. Bununla alakalı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Güvenlik kameraları karanlık ortamları aydınlatmak için bir ışık kaynağına ihtiyaç duyarlar. Tüketici cinsi kameraların gece görüş ışıkları, kısa menzil için tasarlanmış ve sabit parlaklığa sahiptirler. Bu durumda gece görüşü esnasında yakında duran nesneler aşırı ışığa maruz kalır ve görüntü izlenirken ekranda parlamadan dolayı diğer alanları görmemizi engeller. Ticari sınıf güvenlik kameralarında ise kameralar parlaklıklarını ortama göre otomatik olarak ayarlayabilen gelişmiş gece görüşlü, “Akıllı Ir” aydınlatıcılara sahiptirler. Smart Ir adı verilen bu özellik sayesinde nesneler düzgün şekilde pozlanmış ve net olarak görünürler.

box kamera
HAC-HF3231EP
çözünürlük güvenlik kamerası
Çözünürlük

Çözünürlük

Çözünürlük bir görüntüyü oluşturan nokta yada diğer adıyla piksel sayısını ifade eder. Başka bir ifadeyle anlatacak olursak, bir görüntüde ne kadar çok nokta olursa görüntüde buna oranla daha ayrıntılı olur. Yeni çıkan TV yada diğer görüntüleme cihazlarına bakıldığında en yaygın çözünürlük FullHD olarak ta bilinen 1080p dir. Güvenlik kameraları genellikle 1080p olarak üretilirler.

Daha üstün çözünürlüklerde üretim yapılıyor olsa da beraberinde gelen ek maliyetler nedeni ile bu cihazları kullanmak her zaman mantıklı olmayabilir. Örnek verilecek olursa, ortalama bir cihazda görüntüdeki çözünürlüğü gözle tespit etmek oldukça zordur. Bunu ancak yakınlaştırma yaptığımız zaman anlayabiliriz. 4 MP güvenlik kamerasında yakınlaştırma yaptığımızda görüntünün daha az dağıldığını görürüz. Buda daha çok ayrıntı görmemiz anlamına gelir. Fakat bununla birlikte depolama alanının iki katına çıkması ve bant genişliğinin artması nedeni ile hem kablo ve cihaz hem de HDD maliyetimiz artar.

entegrasyon
Entegrasyon

Entegrasyon

Günümüz teknolojisinde neredeyse tüm cihazlar ağa bağlı ve birbiriyle uyumlu olarak çalışabilen akıllı cihazlardır. Adından da anlaşılacağı gibi Entegrasyon bu cihazların tümünün uyum içerisinde çalışmasına denir. Alarm sistemleri, Görüntülü diafon sistemleri, Akıllı ev sistemleri, ses ve görüntü sistemleri gibi bir çok sistem güvenlik kamera sistemi ile uyum içinde çalışabilir.

Bu duruma örnek verecek olursak; ip görüntülü diafon sistemi ile ip kamera sistemini ağ üzerinden entegre edip, dairelerden istediğimiz kamera görüntüsüne ulaşabilir veya cep telefonumuzdan evimizdeki akıllı ev sistemi ile iletişim kurup ışıkları kapatabiliriz. Yada güvenlik kamerasından sanal hat oluşturup hattın ihlali durumunda alarm sistemini uyarıp sireni çalıştırabiliriz. Bununla ilgili daha birçok senaryo oluşturulabilir.

Birde ONVIF adı verilen ve birçok büyük markanın üye olduğu, IP tabanlı fiziksel güvenlik ürünlerinin birlikte uyum içinde çalışabilirliği için standartlaştırılmış arayüzler sağlayan ve destekleyen açık bir endüstri forumu bulunmaktadır. Topluluğa üye olan firmaların cihazları bu protokol sayesinde uyum içerisinde çalışabilmektedir. Üye listesini buradan inceleyebilirsiniz.

bulut depolama
Bulut Depolama

Bulut Depolama (Cloud Storage)

Bulut depolamadan kısaca bahsedersek; e-posta, resim, video, dosya ve kişisel bilgilerimizi yerel depolama cihazlarımız dışında internet üzerinden başka bir platforma kayıt etmemize olanak tanır. Bu sayede kayıtlı verilerimize istediğimiz yerden ulaşmamızı sağlar.

Peki bu sistemin güvenlik kamera sisteminde bizim için ne gibi faydaları var?

Şöyle bir senaryo düşünelim;

Evimizde yada işyerimizde güvenlik kamera sistemi kurulu ve sistemin kurulu olduğu yerde hırsızlık oluyor. Kayıt cihazınızın da hırsızlar tarafından alındığını düşünün. Bu durumda elinizdeki tek delilde çalınmış olur.

Peki ne yapabiliriz.

Güvenlik kamera sisteminin kurulu olduğu yerin dışında bir yerde daha kayıt yaptığınızı ve bunun size sağladığı faydaları düşünün. Oluşacak kötü senaryolarda kayıtlarınıza istediğiniz yerden internet yoluyla erişebiliyorsunuz. Kayıt cihazınız kaybolsa bile! Güvenlik kamerası ağa bağlı kaldığı sürece kayıt yapılabilir.

Tabi bu durumun güçlü ve kotasız İnternet altyapısı, ücretli ve büyük çaplı bulut depolama hizmeti gibi ek maliyetleri olacaktır.

Ağ Güvenliği
Ağ Güvenliği

Ağ Güvenliği

Bundan birkaç yıl öncesine kadar güvenlik kamerasını uzaktan izleyebilmek için modem üzerinden port açma gibi yöntemler kullanılırdı. Daha sonra bu durumun ağımız için güvenlik açığı oluşturduğunu ve bilgilerimizin çalınma riski altında olduğu anlaşıldı. Üreticiler bu sorunu aşmak için QR kod adı verilen ve her cihaz için benzersiz olan bir ID numarasını cihazın içine gömülü olarak üretmeye başladılar. Artık cep telefonumuza indirdiğimiz uygulama sayesinde QR kodu okutup üye olduktan sonra görüntülere ulaşabiliyoruz.

Bu sistemin getirdiği faydaları sıralarsak, (cihazın ara yüzü şifre ile korunuyorsa) başka birinin izniniz dışında görüntüleri izlemesi oldukça zordur. QR kodunu bilse dahi sistemde yönetici değilse izniniz dışında görüntülere erişmesi çok zordur. Fakat yinede yüzde yüz koruma altında olduğumuzu söyleyemeyiz.

Bunların dışında farklı ve çok daha güvenli bir korunma yöntemi daha vardır. Firewall yani güvenlik duvarı dediğimiz sistem sayesinde tüm trafiğimiz kontrol altında tutulup belirli filtrelerden geçirilerek zararlı eylemlerden korunabiliriz.

speed dome ptz kamera
DS-2DF8236I-AEL

Speed Dome (PTZ) Güvenlik Kamerası

Speed Dome diğer adıyla PTZ yani PAN-TILT-ZOOM güvenlik kamerası 360′ yatay 100′ (ortalama) dikey ve farklı yakınlaşma seçenekleri ile bir kaç sabit kameranın yapacağı birçok işi tek başına yapabilirler.

Örnek verecek olursak;

Devriye alanları belirleyerek kameranın belirli periyotlarda bu alanları taramasını sağlayabilir,

Belirlediğimiz alana giriş yapıldığı takdirde alanı terk edene kadar yakın takip yapabilir,

Uzak mesafeleri detaylı olarak görebilir,

Masa başında otururken dahi istediğimiz alanı kamerayı konumlandırarak izleyebiliriz.

PTZ kameralar daha birçok özelliği içinde barındırırlar.

Sonuç olarak teknoloji ile birlikte güvenlik kamerası sektörü de hızla ilerlemektedir. Güvenlik kameraları daha birçok özelliği bünyelerinde barındırırlar. Bunlarla ilgili yazılarımızı zaman zaman sizlerle paylaşacağız. Bu yazımızda kullanıcıların güvenlik kamerası tercihi yaparken hangi kriterlere dikkat etmesi gerektiğini anlatmaya çalıştık. Şunu iyi bilmek gerekir ki tüm güvenlik kameraları cep telefonundan yada başka cihazlardan izlenebilir ve bu artık standart bir özellik haline gelmiştir. Önemli olan kurulum yapılacak ortama uygun cihaz tespiti yapıp uzun yıllar boyunca mükemmel şekilde çalışmasını sağlamaktır.

Firmamız Güvenlik Kamerası ihtiyacınıza özel keşif ve projelendirme hizmeti sunarak doğru sistemin alınması ve kurulmasında siz değerli müşterilerimize yardımcı olmaktadır. Bizimle buradan iletişim kurabilirsiniz.

LEAVE A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

Son Yazılar
En Çok Okunan
© Copyright 2016 Kur Teknoloji - Bu sitede yayınlanan makale ve içerikler izinsiz kopyalanamaz veya alıntı yapılamaz.